Everything is not as it seems.

2. května 2013 v 10:25 | A
V Irsku jsme měli besedu s jedním pánem, která měla trvat celý den. Bylo to docela náročné na jazyk, na přemýšlení a na porozumění. Nakonec jsem v místnosti zůstala jen já, on a moje irská angličtina.


Roy Hamilton se narodil zhruba před sedmdesáti lety v Belfastu do rodiny dvou hudebníků. Umí hrát na kytaru přenádherně. Říká o sobě, že má awful voice, ale jakmile otevře ústa a vypustí jeden jediný tón, tak je každému jasné, že má minimálně magic voice. Celý život Roy žije v Saintfieldu, což je malé klasicky kouzelné anglické město na předměstí Belfastu.

Má dvě dcery. Jedna studuje vysokou školu v Londýně a druhá je ředitelkou na nejprestižnější škole v Belfastu. Den potom jsme se s ní sešli. Je jí kolem třiceti let, ale přesto vypadá na dvacet (to ani tošku nezveličuji). Měla na sobě dokonale padnoucí kostým, který byl evidentně ušit na míru. Na nohou měla boty o kterých jsem na první pohled věděla, že mají červenou podrážku. Byla velmi hubená. Hlavou mi proběhla myšlenka, že v jejím věku bych chtěla taky také tak vypadat. Vlasy měla zhruba po ramena a měla je perfektně upravené. I její líčení vypadalo jak kdyby se na ní vyřádila Kim Kardashian.

Konverzace s Royem byla velmi zajímavá i když jsem jí zpočátku odsuzovala, kreslila jsem si a neposlouchala. Nakonec mě to ale naštěstí chytlo. Celou přednášku Roy zakončil slovy "Everything is not as it seems" a mě došlo, že to byla pointa celého rozhovoru. Měla jsem před sebou každý dílek té skládačky, ale nedokázala jsem ji sama složit, dokud to Roy neřekl. Když se člověk zamyslí, tak uvidí před sebou svůj život jako film a uvidí některé věci s odstupem, z jiného úhlu a vyvodí jiné závěry.

Holka, které je sedmnáct a vede si za ručku dvouletou roztomilou holčičku ještě neznamná, že je nezodpovědná a měla dítě v patnácti. Mohla být třeba znásilněna. Nebo taky ne. Co já vím. Nic nevím. Možná ano a možná třeba i ne. Nevím ani její jméno a už jí soudím. Toto je podle mě jedna z mých nejhorších vlastností (i když si stále myslím, že to děláme alespoň podvědomě všichni). Je to přirozené, že lidi v metru soudíme podle toho, jak vypadají. Zajímalo by mě, jak soudí mě, když mě vidí. Drze vypadající zrzku s železem v nose a metalem v uších, který slyší i na druhé straně vagónu. Na mou obranu mi několik desítek lidí řeklo, když mě poznali blíž, že vlastně vůbec nejsem taková, jak si mysleli, když mě poprvé viděli.

Když jsem poprvé viděla svojí nejlepší kamarádku, tak jsem měla hodně blnou náladu. Představila jsem se stylem "Ahoj, já jsem Aysha a jsem tvá nová spolužačka, čau". Otočila jsem se na podpatku a odešla jsem. Až později mi řekla, že si o mě pěkně dlouho myslela, že jsem namyšlená dilinka. Dnes jsou z nás nejlepší kamarádky na život a na smrt.

Everything is not as it seems nemusí platit vždy. Když jsem nastoupila na novu školu, tak jako první jsem se dala do řeši se svou stále současnou spolužačkou. Já jsem jí připadala jako namyšlená dilinka a ona mě jako... řekněme nepříjemný člověk. Po čase jsem se s ní začla bavit a zjistila jsem, že je docela fajn osoba. Nikdy jí moc neinteresovali věci, co se musí dělat. Moc nepečovala o vzhled, nesnášela nakupování (takže měla dvoje kalhoty a tři trička), škola jí nebavila. Jediné co jí bavilo bylo jít do mekáče po škole a pořádně se najíst, jít domů a sednout k televizi. Já vím, když to takhle napíšu, tak to zní hrozně, ale měla jsem jí ráda, protože byla můj opak. S ní jsem se cítila, jako by mi patřil svět a já nic nemusela.

Naše přátelství skončilo, nebo nejméně utrpělo velké rány, když se se mnou loni (19. května) rozešel kluk. Ten datum si budu pamatovat nejen proto. Tři dny jsem nešla do školy a strávila jsem je tím, že jsem seděla na břehu Vltavy a sama jsem brečela a pila rum. Třetí den jsem se pozdě večer sebrala a jela k ní. Byla doma sama a dělala to, co vždy, koukala na televizi. Pozvala mě dál, uvařila mi čaj, vyslechla si mě a řekla mi, ať se netrápím, že bůh mé trápení vyřeší. Nikdy mi o tom neřekla, ale stala se hluboce věřící. Everything is not as it seems.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.