Soumrak homo economicus.

17. října 2013 v 18:06 | A
Tomáš Sedláček je český ekonom a vysokoškolský pedagog. V minulosti byl poradcem prezidenta Havla a poradce ministra financí. Část svého dětství prožil ve Finsku a Švédsku. V roce 2001 se stal doktorem filosofie na Karlově universitě v Praze, později studoval ekonomii na Yale university ve Spojených státech.

Není tajemstvím, že ani ekonomie není všemocná čarodějka. Podobně není tajemstvím, že statky nejbohatších se rozrůstají raketovou rychlostí a jiná část planety soustavě chudne- sociální rozdíly se prohlubují. Podle mého názoru nesmyvatelné sociální rozdíly zde byli, jsou a budou. Ano, máme to štěstí, že jsme se narodili v poměrně moderní a bohaté zemi, ale to (alespoň pro mě) není důvod nedojíst nedělní oběd, protože v Africe tisíce dětí umírají podvýživou.

Pojem krize se v poslední řádce let skloňuje snad ve více pádech, než kterými jazyk český disponuje a je mu připisováno na účet vše špatné, co se děje na světě.
Každá krize vždy vyvolá spor mezi tábory lidí zastávajících dva názory, názor nový, nebo názor tradiční. Většina expertů stále věří v staré zašlé mechanizmy. Dnes již bývalý prezident Klaus nazval krizi chřipkou, která bude trvat, ať bude léčena nebo ne. "Je možné, že na této víře v ekonomii, přístupu k ní, naše zkušenosti s krizí něco změní?" (str. 16) Kritizuje snad každý, vrcholní politikové i senioři na lavičce.

Možných řešení je už ale citelně méně. Mnohým (jako třeba mě) se kniha může zdát jako plýtvání našimi lesy, někomu jako zajímavé popovídání o hospodářské krizi. Oba zpovídaní pánové každý explicitně a barvitě nastiňují problém z jiného úhlu pohledu. Dohromady ale tvoří velmi objektivní názorový oblouk. Jeden z tázaných se zabývá matematikou a fyzikou, druhý tíhne k humanitním vědám. Přesto se často na závěrech shodnou.
"Jsme totiž v situaci, kdy fyzika svým způsobem předbíhá skutečné…" (str. 60) Jejich způsob vysvětlení je přitom většinou pochopitelný i pro lidi s inteligencí houpacího koně. Bourají mýty, kterými je ekonomika protkána a často šlapou podle mého názoru i neznáma.
Oba pánové se navzájem doplňují názory a skáčou si do řeči tak, že pan redaktor je zde spíše jen nestranný pozorovatel.

Když byla hospodářská krize, několikrát jsem četla titulky novin, že kapitalismus selhal.
Pokud by to byla pravda, tak by ho musel přežít systém jiný- v případě České republiky socializmus. Někdo mi možná může oponovat, že by socialistický systém neselhal, pokud by byl veden jinak a (logicky) lépe. Tato teorie je dle mého názoru absolutně mimo záchodové prkénko.
Žádný systém nemůže fungovat perfektně navěky, tedy pokud není v knize od Thomase Mora. V historii můžeme názorně vidět, že každá byť i prosperující říše se postupem času zhroutí do sebe jako hvězda už jen proto, že všichni lidé nemají nutně ty nejlepší úmysly.

Když bude země v krizi a přijde ambiciózní velitel, říkejme mu třeba Adolf, a bude mít velmi pompézní veřejné projevy, tak se lid jednoduše řečeno "chytne" kohokoli a čehokoli co slíbí lepší časy. "Ostatně, všimněte si, že to je cíl každé ideologie: tvářit se, že není, že neexistuje, že je jaksi přirozená" (str. 53)

Žádný systém nemá šanci přežít delší dobu, tím spíše už vůbec ne v dnešní době a už vůbec ne v naší zemi, když se politici předhání, kdo utratí více peněz, aby přilákali voliče a mohli vyhrát volby pomocí koblih.
Podle mého názoru jsme stát stáda, které běží za tím, kdo dá víc a už málo kdo přemýšlí, kde se peníze vezmou.
Třeba po počítačový systém je v podstatě složenina mnoha jedniček a nul, která si nemusí dělat velkou hlavu s pocity a emocemi.
Teď si představte, že lidská společnost je složena z milionů a milionů samostatně fungujících a plně přemýšlejících lidských jednotek. "Každá z těchto jednotek má vlastnosti podobné svým předobrazům v reálném světě." (str. 47) Tyto jednotky do sebe naráží, zabíjí se navzájem, nenávidí se…
Je až zázrak, že se společnost komplexně porouchává méně často než můj počítač. "Bůh si s námi prostě jen náhodně nehraje kostky. A to je důležité si uvědomit." (str. 43)

Kniha navazuje na úspěšné první dílo Tomáše Sedláčka. Podle autorových slov i v tomto díle prý nalezneme snažení vrátit ekonomii lidský rozměr. Autor v knize vyslovuje názory, které by mohl říci a interpretovat kde kdo. Z úst ekonoma to je ale asi něco více "echt". Kdo čte autorův blog, tak ho kniha ani trošku nepřekvapí.
 


Komentáře

1 Katrin | Web | 4. prosince 2013 v 11:36 | Reagovat

Spousta firem se na krizi jen vymlouvá, aby si ti na vyšších místech mohli nahrabat kapsy. Podle mě je to chyba médií, která z komára dělají velblouda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.